June 24: Today's Events at the Folklife Festival

10:00 AM- 05:30 PMProgram: SAAM - America Through ArtParticipants: Christine Hennessey; Robin Dettre; Rachel Brooks; Kathleen Adrian; Alida Pask; Amelia Goerlitz; Cynthia Mills; Judith Houston Hollomon; Amy Werbel; Nenette Luarca-Shoaf; Phoebe HillemannStage: American ExperienceProgram: NMAI- Recen...

smithsonian.com
Photo Credit: Jeff Tinsley, Smithsonian Institution




10:00 AM- 05:30 PM



Program: SAAM - America Through Art

Participants: Christine Hennessey; Robin Dettre; Rachel Brooks; Kathleen Adrian; Alida Pask; Amelia Goerlitz; Cynthia Mills; Judith Houston Hollomon; Amy Werbel; Nenette Luarca-Shoaf; Phoebe Hillemann

Stage: American Experience





Program: NMAI- Recent Acquisitions

Participants: Rebecca Head Trautmann; Jennifer Tozer; Emily Kaplan; Elizabeth Gordon

Stage: American Experience



Program: NMAH: Images of the American West Mid 19th Century

Participants
: Joan Boudreau; Katie Dollard

Stage
: American Experience



Program: Archives of American Art

Participants:
Liza Kirwin; Jason Stieber; Mary Savig; Susan Cary; Emily Terrell

Stage
: American Experience



11:00 AM- 05:30 PM



Program: STRI- Monitoring Bees

Participant:David Roubik

Stage:Biodiverse Planet



Program: SAAM Graphic Arts Matting & Framing

Participant: Tom Irion; Catherine Slowik

Stage: Design and Display



Program: NZP Horticulture

Participants: Frank Clements; Teresa Vetick; Melinda Whicher; Eugene Stano; Preston Burke

Stage: Design and Display



Program: OEC Mounts/Face Masks

Participant: Howard Clemenko; Mike Headley; Tim Smith; Ellen Dorn

Stage: Design and Display



Program: OEC Face Masks/ Fabrication Supervisor

Participants: Lora Collins; Scott Schmidt; Robert Perantoni

Stage: Design and Display



Program:SAAM Frame Restoration

Participants: Martin Kotler; Jina Lee

Stage: Design and Display



Program: Ongoing Activities Featuring Indian American Bookmaking, Hawaiian Lei Making, Chinese Calligraphy

Participants: Sushmita Mazumdar; Melissa Scalph; Bertrand Mao

Stage: Family Activities







12:00 AM- 12:45 PM



Program



Performances of Welcome: Indonesian American



Participant



Rumah Gadang



Stage



Asian Fusion





12:00 PM- 12:45 PM



Program



Cooking for the Japanese American Community



Participant



Aiko Ichimura



Stage



Tea House



12:45 PM- 01:30 PM



Program



The Art of De-Boning Chicken



Participant



Franklin Fung Chow



Stage



Tea House



12:00 PM- 01:00 PM



Program



Fishing Traditions



Participants



Tirso Pablo Salinas Palacios; José Guadalupe Salazar Vázquez



Stage



Cuentacuentos





12:45 PM- 01:30 PM



Programs



Performances of Welcome: Indian American



Participants



Ganga



Stage



Asian Fusions





01:00 PM- 02:00 PM



Program



Agricultural Traditions through the Generations



Participants



Milperos Maya de Campeche; Chinampa



Stage



Cuentacuentos



01:30 PM- 02:15 PM



Programs



Dance and Movement: Japanese American



Particiants



Shizumi Kodomo Dance Troupe



Stage



Asian Fusions



01:30 PM- 02:30 PM



Program



Korean Kimchis



Participant



Hi Soo Hepinstall



Stage



Tea House





02:00 PM- 03:00 PM



Program



Singing and Song Traditions



Participants



Los Verdaderos Caporales de Apatzingán; Benito Hernandez Villagrana



Stage



Cuentacuentos



02:15 PM- 03:00 PM



Program



Dance and Movement: Chinese American



Participants



Society for Kunqu Arts (Chinese Opera)



Stage



Asian Fusion



02:30 PM- 04:00 PM



Program



Cooking With Chicken: Making Connections



Participants



Franklin Fung Chow; Aiko Ichimura



Stage



Tea House





03:00 PM- 04:00 PM



Program



Teotitlán del Valle Weaving Traditions



Participants



Tapetes de Teotitlán



Stage



Cuentacuentos



03:00 PM - 4:30 PM





Program



Performances of Welcome: Making Connections



Participants



Rumah Gadang; Ganga



Stage



Asian Fusion





04:00 PM- 04:45 PM



Program



Xochimilco Candy-Making traditions



Participants



Dulces de Xochimilco



Stage



Cuentacuentos



04:00 PM- 05:00 PM



Program



Cooking With Kimchi



Participants



Hi Soo Hepinstall



Stage



Tea House



04:15 PM- 05:30 PM



Program



Dance and Movement: Making Connections



Participants



Shizumi Kodomo Dance Troupe; Society for Kunqu Arts (Chinese Opera)



Stage



Asian Fusion



04:45 PM- 05:30 PM



Program



A Conversation with Amalia Salas Casales and Celsa Iuit Moo



Participants



Celsa María luit Moo; Amalia Salas Casales



Stage



Cuentacuentos



05:00 PM- 05:30 PM



Program



Refreshing Summer Beverages



Stage



Tea House



Evening Concert:



Asian Fusions



6-8 pm Bhangra and Giddha: Folk Dances of Punjab

Tags

Comment on this Story

comments powered by Disqus