Folklife Festival Events for Saturday, June 27 | At the Smithsonian | Smithsonian
Current Issue
November 2014 magazine cover
Subscribe

Save 81% off the newsstand price!

Folklife Festival Events for Saturday, June 27

Events are divided by each of the three cultures featured at this year's festival—Giving Voice, Las Americas and Wales—and subdivided by the pavilion where the event takes place. Don't forget to get your festival map so you can plan your day!Barbershop/Beauty Parlor11:00 AM-12:00 PM Hair Stories wi...

smithsonian.com





Events are divided by each of the three cultures featured at this year's festival—Giving Voice, Las Americas and Wales—and subdivided by the pavilion where the event takes place. Don't forget to get your festival map so you can plan your day!



Barbershop/Beauty Parlor

 

11:00 AM-12:00 PM Hair Stories with Victoria Burnett and Sankofa

 

12:00 PM-1:00 PM Storytelling with Sankofa and Phyllis Stickney

 

1:00 PM-2:00 PM Wit of the Barbershop with James Hannah

 

2:00 PM-3:00 PM Beauty Tales with Tonya Matthews and Diane Ferlatte

 

3:00 PM-4:00 PM Wit of the Barbershop with James Hannah

 

4:00 PM-5:00 PM Hair Stories with Charlotte Blake-Alston and Dylan Pritchett

 

5:00 PM-5:30 PM

 

Radio Station

 

11:00 AM-12:00 PM Women in Radio

 

12:00 PM-1:00 PM Me and My Radio

 

1:00 PM-2:00 PM The Persona of the Black Deejay

 

2:00 PM-3:00 PM Radio and Community: Giving Voice, Wales, Las Americas

 

3:00 PM-4:00 PM Me and My Radio

 

4:00 PM-5:00 PM Me and My Radio

 

5:00 PM-5:30 PM

 

The Oratorium

 

11:00 AM-12:00 PM Drama with Christylez

 

12:00 PM-1:00 PM Humor with James Hannah and Phyllis Stickney

 

1:00 PM-2:00 PM Poetry with Toni Blackman

 

2:00 PM-3:00 PM Storytelling with Dylan Pritchett and Victoria Burnett

 

3:00 PM-4:00 PM Storytelling with Baba Jamal Koram and Nothando Zulu

 

4:00 PM-5:00 PM Giving Voice Circle with Branice McKenzie

 

5:00 PM-5:30 PM

 

The Stoop

 

11:00 AM-12:00 PM Storytelling with Diane Ferlatte

 

12:00 PM-1:00 PM Poetry with Holly Bass

 

1:00 PM-2:00 PM Giving Voice to a Museum

 

2:00 PM-3:00 PM Poetry with Toni Blackman

 

3:00 PM-4:00 PM Drama with Christylez

 

4:00 PM-5:00 PM Storytelling with Len Cabral

 

5:00 PM-5:30 PM Storytelling with Brother Blue and Tejumola

 

Young Wordsmiths

 

11:00 AM-12:00 PM Hot Topic Cheer Squad

 

12:00 PM-1:00 PM Puppet Theater with Schroeder Cherry

 

1:00 PM-2:00 PM Hot Topic Cheer Squad

 

2:00 PM-3:00 PM Poetry Workshop with Kenny Carroll

 

3:00 PM-4:00 PM Puppet Theater with Schroeder Cherry

 

4:00 PM-5:00 PM Poetry Circle

 

5:00 PM-5:30 PM

 

LAS AMERICAS





Caseta de Leandro-accordion

 

11:00 AM-11:45 AM Merengue Tipico

 

11:45 AM-12:35 PM Merengue Tipico

 

12:35 PM-1:25 PM Las Estrellas del Vallenato

 

1:25 PM-2:15 PM Texmaniacs

 

2:15 PM-3:05 PM Texmaniacs

 

3:05 PM-3:55 PM Los Maestros del Joropo

 

3:55 PM-4:45 PM

 

4:45 PM-5:30 PM

 

Folkways Salón

 

11:00 AM-11:45 AM Afro-Venezuelan Traditions: Grupo CUMACO

 

11:45 AM-12:35 PM Las Estrellas de Vallenato

 

12:35 PM-1:25 PM Bomba y Plena

 

1:25 PM-2:15 PM Los Maestros del Joropo Oriental

 

2:15 PM-3:05 PM Paraguayan Harp

 

3:05 PM-3:55 PM Conjunto Tejano

 

3:55 PM-5:30 PM ENCUENTRO DE ZAPATEADO

 

La Peña

 

11:00 AM-11:45 AM Country Strings Workshop

 

11:45 AM-12:35 PM Globalization Challenges in Music

 

12:35 PM-1:25 PM Paraguayan harp

 

1:25 PM-2:15 PM Bajos Across Traditions

 

2:15 PM-3:05 PM Folkways Recordings Studio Session Stories

 

3:05 PM-3:55 PM African Roots in Music CUMACO

 

3:55 PM-4:45 PM Los Maestros del Joropo Oriental Workshop

 

4:45 PM-5:30 PM Vocal Styles Workshop

 

Patio de Patricia

 

11:00 AM-11:45 AM

 

11:45 AM-12:35 PM Grupo Cuero Madera y Costa CUMACO

 

12:35 PM-1:25 PM Grupo Cuero Madera y Costa CUMACO

 

1:25 PM-2:15 PM Las Cantadoras del Pacífico

 

2:15 PM-3:05 PM Viento de Agua

 

3:05 PM-3:55 PM

 

3:55 PM-4:45 PM

 

4:45 PM-5:30 PM Las Cantadoras del Pacífico

 

Puesto de Arcadio-harp

 

11:00 AM-11:45 AM Arpa Paraguaya

 

11:45 AM-12:35 PM Arpex

 

12:35 PM-1:25 PM Son de Madera

 

1:25 PM-2:15 PM Son de Madera

 

2:15 PM-3:05 PM Grupo Cimarrón

 

3:05 PM-3:55 PM Grupo Cimarrón

 

3:55 PM-4:45 PM Arpa Paraguaya

 

4:45 PM-5:30 PM Arpex

 

Salón de Baile

 

11:00 AM-11:45 AM Currulao Las Cantadoras del Pacifico

 

11:45 AM-12:35 PM Son Jarocho Son de Madera

 

12:35 PM-1:25 PM Conjunto Tejano Los Texmaniacs

 

1:25 PM-2:15 PM Conjunto de Arpa Grande Arpex

 

2:15 PM-3:05 PM Grupo Cuero Madera y Costa CUMACO

 

3:05 PM-3:55 PM Bomba y Plena: Viento de Agua

 

3:55 PM-5:30 PM BAILE Merengue Tipico La India Canela Las

 

WALES





Rugby Club

 

11:00 AM-12:00 PM Stories with Music

 

12:00 PM-1:00 PM Sild

 

1:00 PM-2:00 PM Wales Trivia

 

2:00 PM-3:00 PM Singer-Songwriters

 

3:00 PM-4:00 PM Harp and Voice

 

4:00 PM-5:30 PM Singer-Songwriters

 

5:30 PM-7:00 PM Parti Cut Lloi

 

Story Circle

 

11:00 AM-12:00 PM Stories for Children

 

12:00 PM-1:00 PM Poetry in Welsh and English

 

1:00 PM-2:00 PM Welsh Lesson: Who Are You?

 

2:00 PM-3:00 PM Stories Across Cultures: cross cultural with GV

 

3:00 PM-4:00 PM Welsh Songs and Stories

 

4:00 PM-5:30 PM Poetry Stomp

 

Taste of Wales

 

11:00 AM-12:00 PM Wild Foods and Game

 

12:00 PM-1:00 PM Soups with Spice

 

1:00 PM-2:00 PM A Twist on Welsh Tradition

 

2:00 PM-3:00 PM Bakestone and Cauldron Cooking

 

3:00 PM-4:00 PM Teatime in Welsh Patagonia

 

4:00 PM-5:00 PM Frugal Food

 

5:00 PM-5:30 PM Welsh Cheese

 

The Square Mile

 

11:00 AM-11:45 AM My Square Mile: Around Wales

 

11:45 AM-12:30 PM Heritage Meets Innovation: The Harp

 

12:30 PM-1:15 PM Think Globally, Act Locally: Convergence on Zero Conference

 

1:15 PM-2:00 PM Wales and the World: Patagonia and America

 

2:00 PM-2:45 PM Adapt, Reuse, Recycle: St. Fagans

 

2:45 PM-3:30 PM Lift Up Your Voice Singing Workshop

 

3:30 PM-4:15 PM Reimagining Community: Welsh Learners

 

4:15 PM-5:00 PM The Arts in Action: The Festival Site

 

5:00 PM-5:30 PM Planning for the Future: Medicine

 

Welsh Dragon

 

11:00 AM-12:00 PM Hennesseys, Linda Griffiths, and Lisa Angharad

 

12:00 PM-1:00 PM Welsh National Opera: West Wind

 

1:00 PM-2:00 PM Parti Cut Lloi

 

2:00 PM-3:00 PM Welsh Dance Music

 

3:00 PM-4:00 PM Crasdant

 

4:00 PM-5:30 PM Rehoboth Choir with Welsh National Opera

 

Welsh Media

 

11:00 AM-12:00 PM

 

12:00 PM-1:00 PM

 

1:00 PM-2:00 PM

 

2:00 PM-3:00 PM

 

3:00 PM-4:00 PM

 

4:00 PM-5:00 PM

 

5:00 PM-5:30 PM









Tags

Comment on this Story

comments powered by Disqus