Folklife Festival Events for Saturday, July 4

(Feedloader (Clickability))
smithsonian.com

Events are divided by each of the three cultures featured at this year’s festival—Giving Voice, Las Americas and Wales—and subdivided by the pavilion where the event takes place. Don’t forget to get your festival map so you can plan your day!

Barbershop/Beauty Parlor

11:00 AM-12:00 PM Wit and Wisdom of the Barbershop with Kenny Carroll and Tejumola Ologboni

12:00 PM-1:00 PM Our Mothers' Gardens: Growing Up Black and Beautiful

1:00 PM-2:00 PM The Barbershop with Dylan Pritchett and Baba Jamal Koram

2:00 PM-3:00 PM Poetry with Thomas Sayers Ellis and Kenny Carroll

3:00 PM-4:00 PM Hair Stories with Brother Blue and Valerie Tutson

4:00 PM-5:00 PM Beauty Tales: Joni Jones and Tonya Matthews

5:00 PM-5:30 PM Hair Stories with Toni Blackman and Tejumola Ologboni

Radio Station

11:00 AM-12:00 PM Vintage Radio

12:00 PM-1:00 PM Vintage Radio

1:00 PM-2:00 PM Vintage Radio

2:00 PM-3:00 PM The Role of Radio in Community: Giving Voice, Wales, Las Americas

3:00 PM-4:00 PM Me and My Radio

4:00 PM-5:00 PM The Persona of the Black Deejay

5:00 PM-5:30 PM Me and My Radio

The Oratorium

11:00 AM-12:00 PM Storytelling with Nothando Zulu and Valerie Tutson

12:00 PM-1:00 PM Poetry with Sonia Sanchez

1:00 PM-2:00 PM Theater with Tonya Matthews

2:00 PM-3:00 PM Storytelling with Mitch Capel

3:00 PM-4:00 PM Asante Children's Theater

4:00 PM-5:00 PM Roger Guenveur Smith as Frederick Douglass

5:00 PM-5:30 PM Storytelling with Baba Jamal Koram

The Stoop

11:00 AM-12:00 PM The Artist's Voice with Roger Guenveur Smith

12:00 PM-1:00 PM Theater with Holly Bass and Trio

1:00 PM-2:00 PM A Poetic Dialogue with Toni Blackman and A. B. Spellman

2:00 PM-3:00 PM Neighborhood Stories with Onawumi Jean Moss and Diane Ferlatte

3:00 PM-4:00 PM Stoop Stories with Victoria Burnett and Branice McKenzie

4:00 PM-5:00 PM In the Beginning was the Word with Nothando Zulu

5:00 PM-5:30 PM Storytelling with Borther Blue and Onawumi Jean Moss

Young Wordsmiths

11:00 AM-12:00 PM The Blues, Raps, Rhymes, and Snaps Program/ Mind Builders

12:00 PM-1:00 PM Open Mic for Children

1:00 PM-2:00 PM Asante Children's Theater Workshop

2:00 PM-3:00 PM The Blues, Raps, Rhymes, and Snaps Program/ Mind Builders

3:00 PM-4:00 PM Poetry Workshop with Sonia Sanchez

4:00 PM-5:00 PM Dunbar Stories with Mitch Capel

5:00 PM-5:30 PM Storytelling with Victoria Burnett

LAS AMERICAS

Folkways Salón

11:00 AM-11:45 AM Mariachi Chula Vista

11:45 AM-12:35 PM Currulao: Las Cantadoras del Pacífico

12:35 PM-1:25 PM Nati Cano's Mariachi Los Camperos

1:25 PM-2:15 PM Husteco Music & Dance: Los Camperos de Valles & Artemio Posadas & Dolores García

2:15 PM-3:05 PM Las Estrellas del Vallenato

3:05 PM-3:55 PM Jíbaro Music: Ecos de Borinquen

3:55 PM-4:45 PM Encuentro: Mariachi Relatives

4:45 PM-5:30 PM Encuentro: Mariachi Relatvies

La Peña

11:00 AM-11:45 AM Mexican Son Workshop

11:45 AM-12:35 PM Sonoran Music Traditions: Don Beto Cruz & Jesús

12:35 PM-1:25 PM Accordion Workshop

1:25 PM-2:15 PM Vocal Styles across Traditions

2:15 PM-3:05 PM Sonoran music traditions: Don Beto Cruz & Jesús García

3:05 PM-3:55 PM Harps across Traditions

3:55 PM-4:45 PM Tarima Workshops

4:45 PM-5:35 PM Melodic Strings

Salón de Baile

11:00 AM-11:45 AM Joropo Llanero: Grupo Cimarrón

11:45 AM-12:35 PM Jíbaro Music: Ecos de Borinquen

12:35 PM-1:25 PM Son Jarocho: Son de Madera

1:25 PM-2:15 PM Mariachi Chula Vista

2:15 PM-3:05 PM Currulao: Las Cantadoras del Pacífico

3:05 PM-3:55 PM Los Maestros del Joropo Oriental

3:55 PM-4:45 PM Chanchona de los Hermanos Lovo

4:45 PM-5:35 PM Joropo Llanero: Grupo Cimarrón

A TASTE OF WALES

Rugby Club

11:00 AM-12:00 PM Harp and Voice

12:00 PM-1:00 PM The Ashtons

1:00 PM-2:00 PM Sild

2:00 PM-3:00 PM Stories with Music

3:00 PM-4:00 PM Singer-Songwriters

4:00 PM-5:30 PM Fiddlers and Guests

Story Circle

11:00 AM-12:00 PM Stories for Children

12:00 PM-1:00 PM Poetry in Welsh and English

1:00 PM-2:00 PM Stories from the Welsh Landscape

2:00 PM-3:00 PM Welsh Lesson: Where Are You From?

3:00 PM-4:00 PM Family Stories

4:00 PM-5:30 PM Poetry Stomp

Taste of Wales

11:00 AM-12:00 PM Game and Wild Foods

12:00 PM-1:00 PM Soups with Spice

1:00 PM-2:00 PM A Twist on Tradition

2:00 PM-3:00 PM Cooking on the Bakestone

3:00 PM-4:00 PM Teatime in Welsh Patagonia

4:00 PM-5:00 PM Frugal Foods

5:00 PM-5:30 PM Welsh Cheese

The Square Mile

11:00 AM-11:45 AM My Square Mile: Along the Water

11:45 AM-12:30 PM The Arts in Action: Across Genres

12:30 PM-1:15 PM Reimagining Community: Greener Communities

1:15 PM-2:00 PM Working and Playing Outdoors: Hunting and Fishing

2:00 PM-2:45 PM Adapt, Reuse, Recycle: Buildings

2:45 PM-3:30 PM Wales and the World: Festivals

3:30 PM-4:15 PM Think Globally, Act Locally: What You Can Do

4:15 PM-5:00 PM Heritage Meets Innovation: Family Business in 21st

5:00 PM-5:30 PM Planning for the Future: Food

Welsh Dragon

11:00 AM-12:00 PM The Hennesseys

12:00 PM-1:00 PM Parti Cut Lloi

1:00 PM-2:00 PM Welsh Dance Music

2:00 PM-3:00 PM Fiddles, Pipes, and Guitars

3:00 PM-4:00 PM Crasdant

4:00 PM-5:30 PM Only Men Aloud!

Welsh Media

11:00 AM-12:00 PM

12:00 PM-1:00 PM

1:00 PM-2:00 PM

2:00 PM-3:00 PM

3:00 PM-4:00 PM

4:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-5:30 PM

Tags

Comment on this Story

comments powered by Disqus